O mnie
Łączę tradycję i nowoczesność. Dobroci hatha jogi ze współczesną nauką. Wspieram w odzyskiwaniu równowagi przez Emotion Aid®, ruch i dotyk.
Początki
Moje początki
Swoją ścieżkę zaczynałam w 2005 roku od metody wg. B.K.S. Iyengara. W 2010 roku otrzymałam uprawnienia Instruktorki Sportu i Rekreacji Ruchowej o specjalności Ćwiczenia psychofizyczne – Joga.
W ramach dalszej certyfikacji nauczycielskiej na poziomie RYT200 (Registered Yoga Teacher – Yoga Alliance) rozwinęłam znajomość i rozumienie takich styli jak vinyasa, ashtanga vinyasa i yin yoga. Moim priorytetem jest zdrowie i bezpieczeństwo uczestniczek/-ników, dlatego wykształcenie uzupełniłam o kurs Medycznej Trenerki Personalnej (Bodywork – Poznań). Jako facylitatorka Emotion Aid® pomagam osobom w powrocie do równowagi przy silnym stresie (chronicznym, ostrym i traumatycznym) i związanymi z nim objawami na poziomie ciała. Wspieram także poprzez dotyk – od 2012 jestem masażystką, stosuję regulujące układ nerwowy techniki terapii czaszkowo-krzyżowej oraz terapeutyczny, regulujący masaż Dotyk Motyla (wykonywany przez ubranie)
Kompetencje
Emotion Aid® – pierwsza pomoc w silnym stresie
Jestem facylitatorką EmotionAid® – metody bazującej na mechanizmach neuroregulacji. Ukończyłam szkolenie prowadzone przez twórczynię metody – dr Cathy Lawi z International Trauma-Healing Institue of Israel (ITI Israel). Szkolenie współorganizował i współprowadził zespół zespół facylitatorów EmotionAid® i praktyków Somatic Experiencing® z Polskiego Stowarzyszenia Somatic Experiencing (PSSE).
Sesje EmotionAid® podzielone są na 5 etapów (5 kroków), a ich synergiczne działanie doprowadza do rozładowania napięcia w układzie nerwowym i stabilizacji. W efekcie pojawia się spokój i równowaga. Metoda służy leczeniu skutków stresu i zapobieganiu gromadzenia się napięcia w układzie nerwowym. Pomaga zarówno w stresie związanym z szokiem i nagłym przeżyciem, jak i codziennymi wyzwaniami. Moją pracę poddaję superwizji. Po więcej informacji o metodzie i sesjach zapraszam do zakładki „Oferta”.
Teoria Poliwagalna – stres i neurobiologia poczucia bezpieczeństwa
Ważne miejsce w mojej pracy zajmuje Teoria Poliwagalna (od łac. nervus vagus – nerw błędny) opracowana przez dr Stephena W. Porgesa. Czym ona jest? W dużym skrócie to model funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego.
W 2021 roku, jako pierwsza nauczycielka jogi w Polsce, ukończyłam szkolenie “Zastosowanie Teorii Poliwagalnej w Jodze Terapeutycznej” (“Applied Polyvagal Theory in Therapeutic Yoga”, dr A. Schwartz), a następnie „Teoria Poliwagalna: Założenia i Praktyka”. Dzięki temu rozpoczął się zupełnie nowy rozdział w mojej pracy – zarówno jako nauczycielki jogi, jak i bodyworkerki (osoby „pracującej z ciałem” przy użyciu zróżnicowanych metod).
W 2022 roku przetłumaczyłam kursy: “Teoria Poliwagalna: Założenia i Praktyka” (prowadzenie: dr S. Porges, dr D. Dana) oraz “Zastosowanie Teorii Poliwagalnej w Jodze” (autorstwa dr A. Schwartz) dla Instytutu Poliwagalnego oraz nagrałam voice over do części praktycznej drugiego z wymienionych szkoleń. Na zaproszenie Instytutu poprowadziłam także sesję jogi osadzoną w założeniach Teorii Poliwagalnej, webinar o technikach angażujących nerwy czaszkowe w neuroregulacji oraz zajęcia online, które dostępne były jako nagranie dla uczestników I Konferencji Poliwagalnej w Polsce.
Założenia Teorii Poliwagalnej dały mi nowe spojrzenie i ramy, ale także umożliwiły mi stanie się lepszym człowiekiem. Wdrażałam je w swoje życie, doświadczając głębokich zmian. Dlatego mam pewność, że „układ nerwowy” i neurobiologia to właściwe kierunki, zapewniające zarówno doraźne, jak i długofalowe efekty. Teoria Poliwagalna znajduje zastosowanie także w EmotionAid®. Dzięki tej wiedzy mogę realizować moją misję – wspierać klientów w sposób, który ułatwia skuteczną, głęboką i organiczną zmianę. Pomagać w dbaniu o rezylienjcę (odporność psychiczną) i wielopoziomowy dobrostan – fizyczny, umysłowy, relacyjny.
Szkolenia i kursy – ruch i dotyk
Life Long Learning to moja filozofia, a dzielenie się wiedzą to moja pasja. Dlatego wciąż poszerzam kompetencje, aby skuteczniej pomagać i uczyć tego, co aktualne. W 2021 roku ukończyłam moduły warsztatowe z “Podstawowych technik w terapii czaszkowo-krzyżowej” w poznańskiej Szkole Terapii Czaszkowo-Krzyżowej u Barbary Kostrzewy, a także warsztat wprowadzający do Jogi Świadomej Traumy u Caroliny Const (Punkjoginka). Uczestniczyłam w licznych warsztatach Mateusza Stańczaka dotyczących asan i biomechaniki (Joga i Fizjoterapia, Poznań), webinarach Anatomy Trains np. z zakresu Zoga Movement czy technik autoterapii – automasażu powięziowego, uwalniania nerwowo-naczyniowego – bezpiecznych do stosowania na zajęciach ruchowych. Uczyłam się również od nauczycieli metody B.K.S. Iyengara np. Bodzi Matulaniec („Joga regeneracyjna”).
Joga
Czym jest dla mnie joga?
Joga w sanskrycie oznacza “połączenie”. I o tym dla mnie ona jest. O przeplataniu się ścieżek i stylów jogi, ponad podziałami. O integracyjnym modelu, którego nadrzędnym celem jest dobro osoby korzystającej ze wsparcia ruchu/oddechu w jodze. Przez 18 lat praktyki doświadczyłam różnych styli jogi. Integrowanie podejść i narzędzi, w moim rozumieniu, jest naturalną drogą. Dlatego narzędzia jogi posturalnej przeplatam z metodami osadzonymi we współczesności i badaniach naukowych. Uznaję biopsychospołeczny model zdrowia – uwzględnia on wyjątkowość każdej osoby, jej uwarunkowania na poziomie fizycznym, psychicznym, a także wpływ otoczenia i warunków życiowych. To połączenie przejawia się dla mnie również w tym, co Teoria Poliwagalna i EmotionAid® określają jako „współregulacja”. We wzajemnym wpływie, jaki na siebie wywieramy. Dlatego dbam o to, aby moja obecność jako osoby prowadzącej była zasobem dla Uczestniczek/-ników zajęć.
Kawałek mojego świata – języki & natura
Ukończyłam etnolingwistykę poznańskiego UAM. Fascynuje mnie język – jego funkcja ekspresyjna i twórcza. Oddziaływanie na doświadczanie codzienności, zajęć jogi i siebie w jodze. Mam za sobą lata pracy jako copywriterka, a słowo pisane bliskie jest mi do dziś. Przez blisko 3 lata mieszkałam na kanaryjskiej Lanzarote. W otoczeniu majestatycznych, wulkanicznych krajobrazów prowadziłam sesje jogi po angielsku i hiszpańsku. Teraz wspaniale czuję się w naszej pięknej Polsce, w której działam zarówno lokalnie (w rodzinnym Poznaniu), jak i szerzej (online oraz podczas wyjazdów).
Głęboko wierzę, że kontakt z naturą jest uzdrawiający. Tak jak w przyrodzie, tak i w nas dzieją się procesy naprawcze. Zachodzą we właściwym tempie, zgodnym z wymaganiami naturalnych przemian. Jednocześnie, potrzebne bywa nam pełne troski i uważności wsparcie z zewnątrz. Tak samo jak w przypadku usychającej rośliny. Wsparcie, które pomoże dobrać właściwe środki potrzebne do zdrowienia i przywracania dobrostanu. A także pozwoli utrzymać wiarę w proces naprawczy, który jako organizmy żywe mamy wpisany w nasze naturalne dążenia.
Oprócz jogi energię czerpię również z zajęć wg. metody Feldenkraisa, obserwacji i słuchania ptaków oraz kontaktu z wodą w różnych formach.
"Badając wpływ skumulowanego stresu na układ nerwowy, zacząłem podejrzewać, że większość organizmów żywych ma wrodzoną zdolność do odreagowania groźnych i stresujących wydarzeń".
Certyfikaty
Certyfikaty
Galeria zdjęć
Rekomendacje
Opinie na temat moich zajęć
Galeria
Zdjęcia z naszych warsztatów
Warsztaty